Konsultacje dla uczniów – czerwiec 2020

W związku z nowelizacją rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w którym mowa jest o stopniowym wznowieniu pracy szkół i placówek oświatowych informuję wszystkich członków społeczności szkolnej Dyrektor ZSBiKZ informuje o konsultacjach dla uczniów (link poniżej).
harmonogram Konsultacji dla uczniów
KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I
NAUCZYCIELI - PROCEDURY
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W ZSBiKZ W OKRESIE PANDEMII COVID-19
Procedury obowiązują w zakresie przychodzenia, wychodzenia oraz przebywania uczniów w szkole . Opracowane zostały na podstawie : wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół z dnia 15.05.2020r.
1.Procedury bezpieczeństwa obowiązują we wszystkich budynkach szkolnych i na całym terenie szkoły .
2. Na konsultacje, egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (uczeń, zdający, nauczyciel , inny pracownik szkoły oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu ), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
3. Jeżeli uczeń (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły ) jest chory lub w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
4. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy uczeń (zdający) wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
5. Na konsultacje uczeń powinien zabrać do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów. W szkole nie będzie mógł ich pożyczać od innych uczniów.
6. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
7. W drodze do i ze szkoły należy korzystać z osłony na usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.
8. Wszystkie osoby czekające na wejście do szkoły albo sali lekcyjnej, bezwzględnie powinny zachowywać odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz powinny mieć zakryte usta i nos.
9. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły.
10. Podczas wpuszczania uczniów do sali lekcyjnej nauczyciel prowadzący konsultacje może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
11. Przed wejściem do szkoły obowiązkowo należy zdezynfekować ręce, a jeżeli osoba ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji należy natychmiast umyć ręce.
12. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
13. Bezwzględnie należy stosować zasady higieny: często myć ręce wodą z mydłem i nie należy podawać ręki na powitanie, należy zachowywać dystans, a także unikać dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza oczu, nosa i ust.
14. Należy zakrywać usta i nos, podczas rozmowy z kolegą albo nauczycielem oraz kiedy wychodzimy z pomieszczeń, w których przebywaliśmy.
15. Należy zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką). Należy stosownie zwracać uwagę innym w tym zakresie.
16. Należy pamiętać o dezynfekcji rąk przed skorzystaniem z materiału, sprzętu albo urządzenia, którego używają również inne osoby.
17. Należy unikać większych skupisk uczniów, należy zachowywać dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
18. Z szatni należy korzystać według ustalonych zasad i wydawanych przez nauczycieli ( pracowników szkoły) poleceń.
19. Jeżeli uczeń poczuje się źle natychmiast powinien poinformować o tym nauczyciela.
20. Po zakończeniu konsultacji, egzaminu i wyjściu z sali lekcyjnej (egzaminacyjnej) należy udać się bezpośrednio do domu. Wrażeniami po pobycie w szkole można podzielić się z innymi osobami telefonicznie, albo z wykorzystaniem mediów społecznościowych .
21. Postanowienia końcowe:
procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora. obowiązują do czasu ich odwołania.
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U UCZNIÓW
Opracowane na podstawie : wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół z dnia 15.05.2020r.
1.Dyrektor szkoły wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (gabinet pielęgniarki szkolnej).
2. Jeżeli uczeń (zdający) przejawia niepokojące objawy zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę) nauczyciel (pracownik szkoły,przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego ), który zauważył symptomy choroby niezwłocznie informuje, o tym dyrektora szkoły (przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego)
3. Dyrektor szkoły poprzez wyznaczoną osobę (pielęgniarka, wyznaczony pracownik) zapewnia odizolowanie ucznia (zdającego ) przejawiającego objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu (IZOLATORIUM-gabinet pielęgniarki) z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.Wyznaczona osoba przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, półmaskę i rękawiczki.
4. W przypadku ucznia niepełnoletniego,dyrektor lub wicedyrektor/pracownik wskazany przez dyrektora niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły oraz informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (PSSE w Koninie Telefon : 63 243 50 52, Telefon alarmowy: 509698188 ) , a w razie pogarszania się stanu zdrowia ucznia (zdającego), także pogotowie ratunkowe.
5. W przypadku ucznia (zdający pełnoletni),dyrektor lub wicedyrektor/pracownik wskazany przez dyrektora niezwłocznie informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowie ratunkowe.
6. W przypadku gdy stan zdrowia nie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, uczeń (zdający ) powinien udać się do domu transportem indywidualnym, pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.
7. Postanowienia końcowe:
- procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
-procedury obowiązują do czasu ich odwołania.
ZAŁĄCZNIKI