Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

poniedziałek Październik 5, 2020

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Warto zwrócić uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom.

Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi).

 Samobadanie to najprostsza forma profilaktyki raka piersi.  To coś, co możemy wykonać same i zajmuje zaledwie kilka minut w ciągu miesiąca. Nie musimy specjalnie jechać do lekarza. Wystarczy poświęcić kilka minut raz w miesiącu. Niestety, statystyki mówią o tym, że w zeszłym roku raka piersi zdiagnozowano u ponad 18 tys. Polek, również poniżej 20 roku życia.  Jeśli więc dzięki samobadaniu wyczujemy jakąś zmianę, będziemy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować i wygrać z chorobą.

Skip to content